Chrapanie – domowe sposoby

Chrapanie to dolegliwość, która w zdecydowanej większości przypadków dotyczy dojrzałych mężczyzn. Wynika to z różnic w budowie dróg oddechowych oraz stylu życia.

To przypadłość, która objawia się poprzez wydawanie specyficznych dźwięków podczas snu. Nie mniej jednak, chrapanie to nie tylko akustyczne zjawisko. To także szereg zmian zachodzących w organizmie, których konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Chrapanie – jakie niesie za sobą konsekwencje?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieleczenie chrapania może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wszak, niedrożności w układzie oddechowym doprowadzają do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w organizmie.

Chrapanie może być przyczyną zawału serca, nadciśnienia tętniczego czy udaru mózgu. Co więcej, w wielu przypadkach skutkuje problemami z erekcją, silnymi bólami głowy, pogorszeniem koncentracji oraz nadmierną sennością i zmęczeniem.

Chrapanie – domowe sposoby
Ignorowanie tej przypadłości nie wchodzi w grę. Wszak, nieleczenie doprowadza do pogłębienia się problemu i jeszcze wyraźniejszych objawów (głośniejsze chrapanie, bezdech senny). Dlatego też, trudy eliminacji chrapania należy podejmować jak najszybciej.

Leczenie chrapania nie jest trudne. Poza tabletkami na chrapanie, specjalistycznymi spray’ami, czy aparatami na chrapanie – możemy wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby. Polegają one przede wszystkim na zmianie trybu życia na zdrowszy. Do „domowych sposobów” na chrapanie zaliczyć można:

  • rezygnację z alkoholu (w szczególności przed snem)
  • rezygnację z palenia papierosów
  • wzmożenie aktywności fizycznej
  • zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze
  • zmianę pozycji snu
  • wymianę materaca i poduszki
  • odpowiednie przygotowanie sypialni (temperatura, wilgotność)

W przypadku, gdy wyżej wymienione metody nie okażą się skuteczne, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Alternatywnie, możemy zastosować suplementy na chrapanie (w formie tabletek lub sprayów). W każdym razie – nie możemy lekceważyć tego problemu, gdyż może to doprowadzić nawet do śmierci.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*