Chcesz pozbyć się trądziku? Zobacz jak to zrobić.

Zaskórniki, grudki, krosty, czyli innymi słowy trądzik. To jeden z najmniej estetycznych defektów skóry, który dotyka niemal 70% nastolatków. Pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, stąd powszechnie nazywany jest trądzikiem młodzieńczym.

Trądzik młodzieńczy – przypadłość tylko osób młodych?

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która zwykle nie omija nastolatków. Według szacunków, aż 70% osób młodych boryka się z zaskórnikami, grudkami i krostami.

Trądzik młodzieńczy może jednak pojawiać się także u osób dojrzałych. Bardzo często spotkać go można chociażby u kobiet w ciąży, Panów w okresie andropauzy lub Pań w okresie menopauzalnym. Innymi słowy – pojawia się w czasie silnych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Przyczyny trądziku młodzieńczego: hormony i…?

Występowanie trądziku zwykle uwarunkowane jest przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Trądzik pojawiać się może także na skutek:

  • niewłaściwej pielęgnacji cery, tudzież: stosowania nieodpowiednich kosmetyków, złej częstotliwości zabiegów higienicznych
  • nieodpowiednich nawyków żywieniowych, tj.: niepełnowartościowa dieta, nadmierna ilość tłuszczy i ostrych przypraw w jadłospisie
  • urazów mechanicznych: podrażnień, przetarć

Należy również pamiętać, że występowanie trądziku może być objawem innej jednostki chorobowej.

Jak pozbyć się trądziku?

Leczenie trądziku z całą pewnością nie należy do procesów prostych. Wręcz przeciwnie – jest wymagające, czasochłonne i uciążliwe.

Pierwszym krokiem w walce z trądzikiem jest diagnoza. W tym celu należy skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem. Lekarz wskaże przyczynę, typ trądziku oraz przepisze odpowiednie leki.

W leczeniu trądziku stosuje się powszechnie kilka rozwiązań. Podzielić je można na trzy główne grupy:

  • środki do leczenia miejscowego (antybiotyki, retinoidy, preparaty antybakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające naskórek)
  • środki podawane doustnie (antybiotyki, retinoidy, preparaty przeciwzapalne, leki hormonalne)
  • zabiegi medycyny estetycznej (mezoterapia igłowa, fototerapia, laseroterapia, mikrodermabrazja)

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*